Czy to właśnie ta zapomniana roślina, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego? Już w starożytnej Grecji nacierano nią stoły na znak gościnności oraz aby nadać rześki i przyjemny zapach przy wieczerzy. Rzymianie przypisywali jej właściwości pobudzające pracę mózgu. Dlatego nosili wianki na głowach ze świeżej mięty i zaprawiali nią wino.
W starożytnym Egipcie mięta była używana do balsamowania zwłok, ze względu na swoje antyseptyczne właściwości.
I chociaż jej siostra jest bardzo znana, to ona mam wrażenie, że została zapomniana.
Mowa rzecz jasna o miecie zielonej. Spearmint – Mentha spicata L. to roślina, która zawiera dużo mniej mentolu w swoim składzie, dlatego jej smak i zapach jest delikatniejszy od mięty pieprzowej. a jeśli chcesz poznać jeszcze bliżej miętę pieprzową, o której pisałam tutaj, to zapraszam Cię do lektury.
Dlaczego zatem mięta zielona jest tak wyjątkowa i warto mieć tę roślinę, a nawet olejek eteryczny z niej?
To zioło które wspiera proces trawienia, działa przeciwbólowo, a także pomaga w koncentracji.
Główne substancje czynne mięty zielonej to:
- Karwon – główny składnik należący do monoterpenów ma właściwości orzeźwiające i energetyzujące
- Limonen – monoterpen działający antyoksydacyjnie czy przeciwbakteryjnie
- 1,8-cyneol– monoterpen o mocnym działaniu przeciwzapalnym
- β-mircen – monoterpen dziła przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo
Karwon w mięcie pieprzowej ja mówi literatura naukowa ”wykazuje działanie w leczeniu wzdęć związanych z niestrawnością, cięciem cesarskim i bolesnym miesiączkowaniem. Może również zmniejszyć nasilenie bólu podczas kolonoskopii lub stanów bolesnego miesiączkowania. Nie zgłoszono żadnych niebezpiecznych skutków olejku eterycznego M. spicata , jeśli jest on stosowany w odpowiednich dawkach. Olejek eteryczny M. spicata można stosować w przypadku innych dolegliwości jelitowych związanych z bólem i wzdęciami, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), który wymaga głębszych badań klinicznych w celu wykazania jego potencjału.”[1] [1a] [1b]
Zatem jak widzisz olejek ten ma szerokie spektrum działania. A sama mięta zielona jest łagodniejsza od swojej siostry mięty pieprzowej. Ma delikatniejszy smak ale działa równie mocno.
Jak korzystać ze Spearmint?
- Najsilniejszą właściwością mięty zielonej jest jej działanie wspomagające trawienie. Wystarczy dosłownie jedna kropla olejku spearmint, którą się wsmaruje w podbrzusze lub wypije, aby poczuć znacząca poprawę w samopoczuciu.[2]
- Mięta zielona polecana jest także przy bolesnych menstruacjach działając rozkurczowo i obniżając poziom bólu brzucha. W takiej sytuacji aplikacja polega głównie na wmasowaniu kropelki w podbrzusze.
- Mięta zielona, podobnie jak i pieprzowa stosowana miejscowo działa przeciwbólowo. Badania pokazują, że można ją zastosować w redukcji bólu nawet u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.[3]
- Osobiście bardzo sobie cenię olejek z mięty w swojej aktywności fizycznej. Nie dość, że łatwiej mi się oddycha podczas mocnych treningów wydolnościowych, to przede wszystkim dodaje mi niesamowitej dawki energii. Pomaga skupić się na treningu, chłodzi podczas. A po wszystkim pomaga wrócić szybko do normalnego trybu życia bez zakwasów i przeciążeń. Naprawdę warto spróbować to naturalne rozwiązanie
Olejek z mięty zielonej jest z pewnością dużo łagodniejszy od mięty pieprzowej. Polecam Ci sprawdzić go w wersji już rozcieńczonej i gotowej do aplikacji – rollon jak i również zwykłego olejku. To świetna alternatywa dla mięty pieprzowej, którą można dodawać również do dań. Olejek ten możesz kupić tutaj.
A co powiesz, jeśli Ci zdradzę, że istnieje tajemnicza mieszanka olejków mięt, której działanie jest niezastąpione?
Nie musisz już korzystać tylko z jednego rodzaju mięty. Tylko w jednej buteleczce masz zawarte aż cztery rodzaje mięt. To jest totalny sztos, o którym mało kto wie. A szkoda…
Mówię tutaj o wyjątkowej mieszance olejków SuperMint marki doTERRA.
Co jest w składzie mieszanki?
Jak już Ci wspomniałam, to mieszanka czterech różnych rodzajów mięt:
- Mięta pieprzowa
- Mięta japońska
- Mięta bergamotowa – orzeźwiające, antyseptyczne, przeciwbólowe.
- Mięta zielona
Miętę pieprzową i zieloną już znasz. Co zatem jest takiego wyjątkowego w mięcie japońskiej?
Mięta japońska
Jak sama nazwa wskazuje jest to mięta pochodząca z Japonii. Roślina ta była od dawna wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej. Literatura fachowa jest dość skąpa i mięta ta nadal jest poznawana, ale świetnie radzi sobie w podnoszeniu odporności. Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie [4]
Jest to roślina pomocna w leczeniu bezsenności, migren, czy nerwobóli. Wspiera układ sercowo-naczyniowy, wspomaga utrzymanie skóry w dobrej kondycji oraz pomaga w procesach hamujących alergię [5].
I teraz wyobraź sobie, że takie cztery mięty, które mają super moce zostały umieszczone w jednej buteleczce mieszanki olejków eterycznych. I nagle świat staje się cudowny.
Pamiętaj, że olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty z roślin i należy stosować je w rozcieńczeniu z olejem bazowym.
Jeśli chcesz mieć tę magiczną mieszankę w wersji olejku oraz w formie rollonu, gdzie olejek już jest rozcieńczony i gotowy do uzycia – możesz zaopatrzyć się w ten boski produkt tutaj.
Jestem wręcz przekonana, że twój zachwyt będzie wieczny.
Daj znać jak Ci przypadła do gustu ta mieszanka.