Jaka jest naprawdę woda, której nie znasz?
Woda jest fundamentalnym składnikiem ciała człowieka.
Nie napoje, herbaty, kawy, soki, ale czysta woda najlepiej nawodni twój organizm.
Martwi mnie, że ludzie piją mało wody.
Dlaczego ?
Słysze różne wymówki:
- Bo nie ma smaku
- Bo zapominam pić
- Bo pijam herbatę, a to tez woda…
Na szczęście mam na te wymówki odpowiedź. Ponieważ wodę można bardzo smacznie „doprawić” na przykład owocami, warzywami oraz olejkiem eterycznym. Można zainstalować w telefonie także aplikacje przypominające o piciu wody, skoro pamięć zawodzi.
Zawsze znajdzie się rozwiązanie z sytuacji. Prawda?
No dobrze, ale co jest takiego cennego w tej wodzie, skoro każdy powinien ją pić co dzień?
Dlaczego tyle się o tym mówi?
Każdy wie, że woda jest najważniejszym, egzogennym składnikiem organizmu człowieka, ponieważ wszystko składa się z wody.
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organów.
- Mięśnie potrzebują około 75% wody
- mózg około 70%,
- krew 85%,
- płuca 80%,
- wątroba 68%,
- skóra 70%,
- nerki 80%,
- kości 25%…
Dlatego zobacz jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez tego nawodnienia twoje ciało w końcu zacznie manifestować. I oby to było później. Ale po co?
Nie wiem czy wiesz, ale organizm w procesach przemiany materii potrafi wytworzyć wodę z białek, węglowodanów czy tłuszczu. Woda w tym przypadku jest produktem ubocznym, ale jakże ważnym i potrzebnym.
No dobrze, to skoro ta woda jest taka ważna, to ile jej pić ?
Przyjęto, że osoby ważące powyżej 40 kg powinny spożywać 35 ml. wody na 1 kg ciała. Pamiętaj jednak, że dieta to nie matematyka i nie na każdym sprawdzi się ta reguła.
Ponieważ kobiety mają mniejsze nawodnienie (większa ilość tkanki tłuszczowej) od mężczyzn. Jednak podczas ciąży kobieta będzie potrzebowała dużo częściej się nawadniać i jej zapotrzebowanie na wodę wzrośnie.
Sportowiec natomiast będzie miał zupełnie inne parametry zapotrzebowania na wodę niż osoba prowadząca tzw. tryb siedzący.
Dlatego tak bardzo ważne jest słuchanie swojego ciała i niebagatelizowanie jego sygnałów.
Musisz też wiedzieć, że woda ma odczyn obojętny, a więc zobojętnia kwasy, rozpuszcza i wydala je z organizmu. Bez odpowiedniej ilości wody można doprowadzić do poważnych zaburzeń kwasowo-zasadowych.
Na równowagę wodną organizmu nie tylko wpływa ilość wody traconej, ale również przyjmowanej. Bardzo ważna jest podaż elektrolitów, która wpływa na stężenie jonów we krwi.
Natomiast elektrolity są niezbędne do utrzymania optymalnej objętości osocza (jon sodowy) i komórek (jon potasowy).
Mitem jest również stwierdzenie, że „im więcej pijesz wody tym lepiej”
To nie do końca jest prawdą. Nie jest wskazane pić dużą ilość płynów, zwłaszcza jeśli nie zawierają one odpowiedniej ilości elektrolitów.
Nadmierne gromadzenie wody może doprowadzić do:
- uszkodzenia komórek,
- obniżenia ciśnienia tętniczego,
- gromadzenia wody i obrzęków organów.
Ale nie znaczy to, że masz jej nie pić wcale.
Pamiętaj, że napoje, herbata, kawa nie są pełnowartościowymi płynami, które nawadniają.
Zanim organizm przetworzy te substancje na wodę strukturalną, by móc ją wykorzystać w procesach biochemicznych, mija trochę czasu. No i trzeba pamiętać, że kawa i herbata są czym? Napojami moczopędnymi, czyli diuretykami.
A czym jest ta woda strukturalna?
Jest to woda, którą nasz organizm od razu przyswaja i wykorzystuje do procesów biochemicznych w ciele.
Czyli mówiąc prościej, twój organizm musi wykonać odpowiednią pracę (zużyć energię) aby przerobić „zwykłą” wodę, na odpowiednią wodę dla komórek. I taki rodzaj wody znajduje się w świeżych warzywach i owocach. Dlatego ważną rzeczą w diecie jest uzupełnianie wody sokami wyciśniętym ze świeżych owoców jedzenie surowych warzyw.
Dlatego nie kupuj gównianych soków, które kolorowo i dumnie stoją na półkach w sklepie, bo one są nic niewarte. Zainwestuj w wyciskarkę lub sokowirówkę jeśli pijasz soki i rób je na bieżąco.
Proste rozwiązania są najlepsze dla zdrowia.
Jaką wodę zatem najlepiej kupować i pić?
- Z pewnością nie tą w plastikowych butelkach. Chociaż butelki dopuszczone przez producentów są podobno BPA free, to ja nie ufam im. Zwłaszcza tym marketowym. Osobiście plastikową wodę kupuję bardzo rzadko, zazwyczaj wtedy, gdy pod ręką nie mam mojej szklanej, a jest potrzeba na wypicie wody.
- Czystą niesmakową i bez słodzików
- Z dobrego źródła
- Jeśli masz możliwość kupuj w szkle
- A może też możesz zainwestować w filtr wody aby ona rzeczywiście była zdatna do picia
A może samemu zrobić naturalny filtr do wody?
Zamiast płacić miliony monet za filtry, które i tak należy czyścić co pół roku. Może warto by było spróbować czegoś naturalnego, co nie kosztuje dużo i za 24 zł można mieć filtr na pół roku?
Dobry i naturalnym filtrem węglowym jest szungit, który osobiście stosuję w domu i on naprawdę działa. Na początku do szungitu wlewałam tylko przegotowaną wodę i odczekiwałam około 1 dnia aby ją pić. Teraz dolewam wodę z kranu i czekam 2-3 dni aby się skrystalizowała.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o szungicie wejdź tutaj
O wodzie mogłabym pisać i pisać, bo jest to temat rzeka…
Pijesz wodę regularnie w trakcie dnia?
Podziel się swoimi trikami na systematyczne picie wody.
Stosujesz naturalne metody oczyszczania wody?
Jestem bardzo ciekawa.