Morsowanie w ciąży – podcast

Czy morsowanie w ciąży jest dozwolone, pomimo wielu informacji płynących ze źródeł naukowych, żeby nie morsować w ciąży? Czy małe dzieci mogą morsować?

 

Temat morsowania w ciąży jest traktowany po macoszemu przez wielu specjalistów. Ale nie powinno tak być i każdy lekarz powinien podchodzić do tego tematu ze zdrowym rozsądkiem.

 

MORSOWANIE W CIĄŻY

 

Na samym początku trzeba zauważyć, że ciąża to stan fizjologiczny, a nie choroba. Dlatego zasada powinna być taka, że jeśli kobieta przed zajściem w ciążę morsowała, to w ciąży zdrowo przebiegającej również nie powinno się mieć obaw przed wejściem do wody. To tak samo jak z innymi aktywnościami, jeśli kobieta przed ciążą nie chodziła po górach, biegała czy jeździła na rowerze, to w ciąży raczej niech nie zaczyna uprawiać takich sportów.

 

Wielu lekarzy jednoznacznie powtarza, że morsowanie może stać się przeciwwskazaniem w ciąży jeśli przyszła mama:

  • nigdy wcześniej nie morsowała
  • ma choroby przewlekłe (choć to też indywidualna sprawa)
  • ma nieuregulowaną cukrzycę czy nadciśnienie
  • zaburzenia rytmu serca

Ale należy pamiętać, że osoba morsująca wchodzi do wody na własne ryzyko,nawet jeśli ma zgodę swojego lekarza prowadzącego.

Zatem obserwuj swoje ciało i szybko reaguj, kiedy pojawią się problemy zdrowotne w trakcie wejścia do wody. Dlatego też bezpieczniej morsuje się w grupie.

Dziecko w brzuchu rozwija się i rośnie w zupełnie innym środowisku niż matka. Przyszła mama, więc musi uważać aby nie wyziębić swojego organizmu.

 

MORSOWANIE DZIECI

 

Ula wspomina w naszej rozmowie, że kobiety w Rosji hartują swoje dzieci  i dodam, że to nawet w okresie noworodkowym.

Jeśli chodzi o rekomendacje do morsowania dzieci, to jak się okazuje nie ma ściśle wytyczonych ram wiekowych. Nie ma również badań na ten temat.

 

Można pomyśleć o morsowaniu z dzieckiem po ukończeniu 6 miesiąca życia, ponieważ jego tkanka tłuszczowa już jest prawidłowo wykształcona. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa i zależy od dziecka.

 

I choć sezon morsowania powoli dobiega końca, to trzeba być z wiedzą na bieżąco, dlatego przeczytaj więcej o morsowaniu,  TUTAJ  gdzie wspominam o zaletach morsowania i przeciwwskazaniach do zimowych kąpieli.

 

Zapraszam Cię również na rozmowę z Ulą, która morsowała w ciąży. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej niesamowitej kobiecie, zapraszam Cię TUTAJ

 

 

Literatura:

Ewa Zwierzchowska „Morsowanie”

 


Powrót

Dodaj komentarz