Jestem w ciąży i co dalej?

Ciąża to nie choroba, więc trzeba podejść do tego tematu z głową.
Przede wszystkim jeśli nie była to planowana ciąża, należy się na spokojnie oswoić z myślą, że już niebawem zostanę mamą. Natomiast jeśli ciąża została skrupulatnie zaplanowana, to nic innego nie pozostaje jak się tylko cieszyć za faktu powiększenia rodziny.

Nie warto też zaczytywać się w internetach i wierzyć we wszystko, co piszą na różnych „ciążowych” portalach. Każdą wiedzę należy przecedzić przez sitko zdrowego rozsądku. To taka moja rada na samym początku.

I co dalej?

  • Jak to co, warto znaleźć mądrego ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę i będzie wsparciem oraz skarbnicą wiedzy, która będzie potrzebna przez ten czas. Warto popytać wśród znajomych, które już mają to za sobą. Ja miałam mały problem ponieważ przeprowadzając się na Podkarpacie zupełnie nikogo nie znałam jeśli chodzi o dobrych lekarzy, a całe zaplecze medyczne zostawiłam w Łodzi, więc nie było mi łatwo znaleźć fajnego lekarza, który będzie mi odpowiadał, a co najważniejsze nie zabroni mi uprawiać aktywności fizycznej.
  • Pamiętaj o zrobieniu badań, które zleci lekarz ponieważ jest to istotne aby kontrolować swój stan zdrowia. Nie zapomnij o odpowiedniej suplementacji, która pomoże w uzupełnieniu niedoborów witaminowych oraz składników odżywczych.
  • No i co jest najważniejsze – dbaj o urozmaiconą dietę, która będzie skutkowała na dalszy rozwój malucha, twój stan zdrowia i co najważniejsze przybieranie na wadze.
  • Poza tym odpoczywaj jeśli masz taką potrzebę i śpij jeśli jesteś zmęczona. Organizm kobiety jest tak zaprogramowany aby regenerować  organizm w odpowiedniej ilości. Tak też było ze mną na tym maratonie w Szczawnicy, którego nie dokończyłam. Zabrakło mi niecałe 8 km, ale mój organizm był wycieńczony do tego stopnia, że chciało mi się płakać. Na drugi dzień po powrocie spałam 12 godzin, a kolejne trzy dni po 10 godzin. I tak jestem pod wrażeniem, że udało mi się przeciec aż taki dystans.
    Dlatego warto pamiętać o odpoczynku. Sen i regeneracja jest bardzo ważna podczas ciąży.

Na sam początek to tyle. Wiedzę trzeba sobie przyswajać małymi partiami, bo co za dużo to nie zdrowo 🙂

Udanego tygodnia Iwona

Powrót do strony głównej


Powrót

Dodaj komentarz