12 sposobów na olejek lawendowy

Lawenda to roślina używana od stuleci. W ziołolecznictwie stosowany jest przede wszystkim kwiat lawendy, który zawiera około 1,5% olejku eterycznego, obok którego występują również kwasy fenolowe, fitosterole, antocyjany, kumaryny, flawonoidy i triterpenoidy.
Lawenda znana jest z działania uspokajającego. Potrafi złagodzić napady padaczkowe, łagodzi napady paniki i stresu. Działa między innymi także nasennie oraz rozluźniająco.

Natomiast olejek eteryczny zawiera ponad 150 aktywnych składników o właściwościach antyoksydacyjnych oraz leczniczych.

Głównymi składnikami olejku są: octan linalinu oraz octan linalolu, oraz antycyjany będące naturalnym barwnikiem. Te octany wpływają między innymi na zapach olejku lawendowego. Linalil pachnie cytrusami, a linalol ma aromat konwaliowy.

Poza tym składniki zawarte w olejku lawendowym to przede wszystkim monotrepeny i seskwiterpeny, które mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Olejek lawendowy w swoim składzie posiada także naprawdę silne antyoksydanty takie jak kumaryna czy herniaryna, które działają przeciwobrzękowo czy przeciwskurczowo.

Olejek z lawendy ma dużo mocniejsze działanie niż kwiaty lawendy. Stosuje się go nie tylko jako środek uspokajający, relaksujący i ułatwiający zasypianie.

Dlatego też przygotowałam dla Ciebie aż 12 sposobów na wykorzystanie olejku lawendowego, który potrafi zdziałać cuda.

Podzieliłam te sposoby na cztery filary aby pokazać Ci wszechstronność tego olejku…

Lawenda w domu

 1. Aby nadać wyjątkowy smak swoim wypiekom dodaj krople do ciasta zamiast wanilii. Ja lawendy użyłam w chlebie – chcesz poznać przepis kliknij TUTAJ.
 2. Wieczorem zrób sobie wodę z miodem i kroplą olejku lawendowego aby wyciszyć organizm przed pójściem spać.
 3. Zrób naturalny zapach do szafy, świetnie odświeży ubrania oraz zabezpieczy je przed molami. Jeśli masz w ogrodzie świeżą lawendę, to zetnij kwiaty, ususz je i włóż do płóciennego woreczka dodając kilka kropel olejku lawendowego. Efekt gwarantowany.

 

Lawenda dla ciała

 1. Kiedy ugryzie Cię komar posmaruj to miejsce olejkiem lawendowym aby uśmierzyć świąd skóry.
 2. Połącz olejek lawendowy z olejem ze słodkich migdałów i zrób sobie naturalny balsam na ciało, wcieraj w skronie na uspokojenie oraz w miejsca dotknięte cellulitem.
 3. Zrób naturalny peeling do dłoni i ciała. Wystarczy cukier lub mielona kawa (najlepiej jej fusy), kilka kropel olejku lawendowego oraz olej. Kiedy wszystko wymieszasz ze sobą otrzymasz niepowtarzalną, naturalną mieszankę do dłoni i ciała.

 

Lawenda dla ducha

 1. Dyfuzyj olejek lawendowy wieczorem w pokoju, w którym śpisz. Na lepszy sen.
 2. Pokrop swoją poduszkę, na której śpisz 1-2 kroplami olejku lawendowego.
 3. Połącz olejek lawendowy z ulubionym swoim olejem i wmasuj w skronie aby ukoić nerwy i zrelaksować ciało.

 

Lawenda dla zdrowia

 1. Czysty olejek lawendowy działa cuda przy oparzeniach. Pomaga w gojeniu się ran. Jest to udowodnione klinicznie, więc warto mieć go w swojej domowej apteczce.
 2. Lawenda łagodzi swędzenie oraz ból. Wystarczy zaaplikować olejek lawendowy wprost na skórę lub z olejem nośnym.
 3. Chcesz się uspokoić, dodaj 1 kroplę olejku w 100 ml wody i wypij.

 

Jak widzisz olejek lawendowy potrafi działać cuda. Ja doświadczam tych cudów każdego dnia. Używam olejków o działaniu terapeutycznym, które są warte tego aby korzystać właśnie z nich.

A może chcesz spróbować jak taki olejek działa?

Napisz do mnie, z przyjemnością poprowadzę bezpłatną konsultację aromatyczną aby dobrać indywidualnie olejek do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz to wypełnij ankietę, którą znajdziesz TUTAJ , a ja się odezwę.

Dlaczego?

Ponieważ uważam, że każdy powinien mieć w swoim domu 100% olejek lawendowy o działaniu terapeutycznym.


Powrót

Dodaj komentarz